تبلیغات
علت احکام

علت احکام
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

س 2023: اگر افرادى اقدام به جمع آورى پول از نیکوکاران و خرید خانه‏اى با آن به قصد حسینیه کنند، آیا اقدام آنان براى جمع آورى پول براى این کار کافى است تا حق وقف آن خانه را به عنوان حسینیه داشته باشند یا آنکه باید براى این کار از صاحبان پول‌ها وکالت بگیرند؟ و از آنجا که در واقف شرط است که یا مالک باشد و یا در حکم مالک، و این افراد مالک نیستند، آیا به صرف جمع‏آورى پول توسط آنان، بر آنان حکم مالک صدق مى‏کند تا حق وقف داشته باشند؟

ج: اگر از طرف افراد خیّر وکیل باشند تا خانه را بعد از خرید، به عنوان حسینیه وقف کنند، وقف آنان به وکالت از مالکین صحیح است.

س 2024: آیا جنگلها و مراتع طبیعى که انسان دخالتى در ایجاد آنها ندارد و همانگونه که اصل چهل و پنجم قانون اساسى جمهورى اسلامى تصریح کرده از انفال محسوب مى‏شوند، قابل وقف هستند؟

ج: در صحّت‏ وقف، سابقه مالکیت شرعى خاص واقف شرط است و چون جنگلها و مراتع طبیعى که از انفال و اموال عمومى هستند، ملک خاص کسى نیستند، در نتیجه وقف آنها توسط هیچ فردى صحیح نیست.

س 2025: فردى سهم مشاعى از یک زمین زراعى را خریده و آن را به‌طور رسمى به نام پسرش نموده، آیا جایز است این زمین را که براى پسرش خریده است، وقف کند؟

ج: مجرّد ثبت ملک به نام کسى، ملاک مالکیّت شرعى فردى که ملک به نام او به ثبت رسیده، نیست، در نتیجه اگر پدر بعد از خرید زمین و ثبت آن به نام پسرش، آن را به او هبه کرده و قبض آن نیز به‌طور صحیح محقق شده‏باشد، در این صورت حق ندارد آن را وقف کند زیرا مالک آن نیست، ولى اگر فقط سند زمین را به نام او کرده و زمین در مالکیّت خودش باقى مانده باشد، او از نظر شرعى مالک آن است و حق دارد آن را وقف کند.

س 2026: اگر مسئولین شرکت نفت و سازمان زمین شهرى مقدارى از زمین‌هاى تحت اختیار خود را براى ساخت مساجد و مدارس علمیه اختصاص بدهند و علاوه بر انشاء صیغه وقف، قبض و اقباض هم صورت بگیرد، آیا این زمین‌ها موقوفه محسوب مى‏شوند و احکام وقف بر آنها مترتب مى‏گردد؟

ج: اگر این زمین‌ها از اموال عمومى دولت باشند و مصرف خاصى براى آنها تعیین شده باشد قابل وقف نیستند ولى اگر از اراضى مواتى باشند که ملک کسى نیستند و در اختیار دولت یا شرکت نفت و یا سازمان زمین شهرى باشند، احیاء آنها با اجازه مسئولین مربوطه به عنوان مسجد یا مدرسه و مانند آن اشکال ندارد.

س 2027: آیا شهردارى حق دارد بعضى از املاک خود را در جهت مصالح عمومى وقف نماید؟

ج: این امر تابع حدود اختیارات قانونى شهردارى و خصوصیت ملک است، بنا بر این اگر از املاکى باشد که شهردارى از نظر قانونى حق دارد آنها را به مصالح عمومى شهر از قبیل درمانگاه یا بیمارستان یا مسجد و یا امور دیگر اختصاص بدهد، در این صورت اشکال ندارد، ولى اگر از املاکى باشد که مخصوص استفاده براى امور مربوط به شهردارى است، حق ندارد آنها را وقف کند.


طبقه بندی: وقف‏،
برچسب ها: امام زمان، شهادت دانش آموز بسیجی محمد حسین فهمیده، بد حجابی، سینما در حجاب، سینما و بی حجابی، بسیج، امام خامنهای، امام خمینی، بیداری اسلام، عکس، ماه رمضان، امروز، دیروز، فردا، خبرروز، عکس روز، صدا، مذهبی، مداحی، عکس مذهبی، دختر، پسر، زن، مرد، شهدا، دل نوشته، مطلب، کاریکاتور، شهید، وصیت نامه شهید، گمنام، بی حجابی در ایران، بی حجابی، حرم، عکس با حجاب و بی حجابی بازیگران صدا و سیما، مردانه ایستاده ایم، امام زمان (عج)، ماه خدا، قران، عید فطر، درد و دل با امام زمان (عج)، نمایشگاه سوختگان، سوختگان، نمایشگاه، لوگو نمایشگاه سوختگان، میلاد امام رضا، مولودی امام رضا، حج، مشهد، میلاد امام رضا(ع)، زیارت، قبولی زیارت، ازدواج امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، هفته بسیج دانش آموزی، هفته بسیج، محرم، صدقه، اعلمیت، فتوا‏، احکام ربا، واجبات‏، اجرت، نماز قضاى پدر و مادر، : وقت، نماز، احکام، شرایط، موقیت، روش، معنوی، قبله، مکان نمازگزار، ذکر نماز، نماز قضا، امامت شخص ناقص العضو‏، اقتدا به اهل سنت‏، نماز مسافر، مأمور خرید و فروش‏، جلوگیرى از باردارى، سقط جنین (کورتاژ)، تلقیح مصنوعى‏، ختنه، احتیاط، اجتهاد، تقلید، شروط تقلید، مجتهدى، ولایت فقیه و حکم حاکم‏، مراسم عزادارى‏، رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، شرایط عین موقوفه‏،
[ چهارشنبه 5 بهمن 1390 ] [ 08:44 ب.ظ ] [ ارسلان جلیلی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
> embed src="http://www.ghadir.ca/multimedia/moloodi/mabaas/taheri-01.wma" autostart="true" hidden="false" loop="false" width="80" height="44>